Infografika az elmúlt 50 év népszerű popdalainak mondanivalójáról
Nickolay Lamm inforgrafikán ábrázolja a popkultúra szókincsének változását 1960-tól napjainkig. Egyre kevesebb dal szól a szerelemről.
A pittsburgh-i művész és kutató History of Love című projektjéhez a Billboard magazin év végi top 100-as listájának dalait vette górcső alá 1960-tól kezdve. Kielemezte a dalszövegeket, és a dalokban leggyakrabban használt szavakból színes grafikonokat készített a szavak gyakorisága és népszerűsége alapján.
A vízszintes tengely az időt, a függőleges pedig az adott év legjobb száz dalát reprezentálja. Minden cella tehát egy konkrét toplistás dal. Minél sötétebb a cella színe, annál gyakrabban fordul elő az adott dalszövegben az a bizonyos szó. Tehát, ha egy dalban száz szó van, és abból öt "love", akkor a cella értéke 5%. Ennek a szónak az esetében ez az arány volt a maximum, tehát ez a legvörösebb érték.
Azon túl, hogy meglehetősen jól néznek ki ezek a grafikák, sokat elárulnak a társadalmunkban az elmúlt 50 évben lezajlott folyamatokról.
Egyre kevesebb dal szól a szerelemről (love), míg a pénz (money) sokkal gyakrabban jelenik meg a dalszövegekben.
A becéző baby is kikopóban van, míg a body (test) - másé és a sajátunké - egyre inkább előtérbe kerül.
Ezzel együtt nőtt a szexuális utalások és a különféle káromkodások aránya a dalokban.
...míg a szeretlek (I love you) kifejezés visszaszorult.
Általánosságban elmondható, hogy a lányokról több dal születik, mint a fiúkról.
Talán a közösségi médiának is köszönhetően, de egyre kevésbé vagyunk magányosak.
Az otthon melege és a csók pedig minden korban fontosnak tűnik. Sőt, egy hullámvölgy után talán egyre fontosabb.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.