Egy város, ami volt is meg nem is
Agloe városát kreatív térképészek találták ki szellemi tulajdonuk védelme érdekében. Jól meglepődtek, amikor egyszer csak elkezdett létezni.
A térképészet vagy kartográfia a térképek és más kartográfiai ábrázolási formák készítésének és használatának tudománya, technikája és művészete. Egy olyan szakmában, ahol (még jóval a digitális térképek megjelenése előtt) a feladat az, hogy a földrajzi tényeket kézzel papírra rajzolják majd sokszorosítsák, nagyon nehéz bebizonyítani, ha egy kiadó egy másik térképészeti vállalat vagy magán-térképész munkáját másolja. Kicsit átszínezi, más tipográfiát használ, és megspórolja magának a licenszdíjat és azt a rengeteg munkaórát, napot, ami egy eredeti térkép felvázolásához kell. Elvégre a végeredmény szükségszerűen ugyanaz lesz, nem?
Ezért aztán a térképgyártók gyakorta alkalmaztak - mai kifejezéssel élve - beépített biztonsági elemeket, pl. fiktív városneveket, amelyekre aztán később peres ügyekben hivatkozni tudtak. Ezeket Copyright Easter Egg-nek is hívják, és állítólag a mai napig is megtalálhatók a térképeken. (Egyesek szerint pl. a London A-Z-ig minden egyes oldalán elrejtettek valami turpisságot, és vannak, akik hobbit csináltak abból, hogy ezekre rájöjjenek. Mint amikor a filmekben keressük a bakikat.)
Nos, a General Drafting Company igazgatója, Otto G. Lindberg és asszisztense, Ernest Alpers is elrejtett egy ilyen húsvéti tojást az 1930-as években New York állam térképén. Neveik kezdőbetűiből megalkották Agloe városkáját, amelyet egy földút mellé be is rajzoltak, majd a térképet eladták megbízójuknak, az Esso benzinkútláncnak, akik meg is kezdték az árusítását.
Pár évvel később egy rivális térképészeti vállalkozás is megjelentette az állam térképét, és - ahogy azt sejteni lehet - Agloe vidáman ott figyelt a Lindbergék által berajzolt helyen. A plagizálásért indított perből azonban mégsem került ki győztesen a General Drafting.
Időközben ugyanis egy vállalkozó boltot nyitott az átmenő forgalom számára az egyre forgalmasabb földút mentén, amelyet a legközelebbi település alapján (merjünk nagyok lenni) Agloe General Store-nak nevezett el. Egy Esso térképen találkozott a településnévvel, és teljesen jóhiszeműen úgy gondolta: ha a térképészek azt mondják, hogy így hívják a helyet, akkor az úgy is van! A lopással megvádolt térképészek azzal védekeztek, hogy ők bizony végigjárták New York állam útjait, és találkoztak ezzel a bolttal, ami szerintük bizonyíték a település létezésére. Különben miért hívnák Agloe áruháznak?
De van tovább is. A történetről beszámoló Frank Jacobs a Google téképén 80 évvel az eset után MEGTALÁLTA a nem létező Agloe városát, még street view is készült róla (hogy miért hollandul használta a térképet, azt ne kérdezzék).
Ezek után biztosan Ön is késztetést érez megnyitni a Google Maps alkalmazást (ha eddig nem tette volna meg) és rákeresni Agloe-ra...ki kell ábrándítanunk, ma már nem fogja ott találni.
Persze az is lehet, hogy ez az egész történet is csak egy húsvéti tréfa...egy próbát azért megér?
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.