Példátlan felfedzés: soha nem látott Amiga-képek Warholtól
Újmédia művészek, számítógépes guruk és múzeumi szakemberek egy tucat eddig ismeretlen Andy Warhol "kísérletet" rekonstruáltak öreg floppy lemezekről, jelentette be ma reggel az Andy Warhol Múzeum (AWM).
Az Amigán csapdába esett tisztán digitális képeket az AWM levéltári gyűjteményében talált 1985-ös floppy lemezeken fedezték fel Cory Arcangel New-York-i művész segítségével a múzeum munkatársai. A még 2011. decemberében indult projekt tagjai nem tudták előre, hogy vajon ténylegesen találnak-e Warhol képeket a floppy lemezeken, amelyek első ránézésre inkább rendszer- és alkalmazás lemezeknek tűntek. Csak később, a lemezek könyvtárlistájának elemzése során derült ki, hogy Warhol a saját adatait is rájuk menthette.
Amikor ugyanis a lemezeket átnézték, olyan ígéretes fájlneveket találtak, mint "campbells.pic " és "marilyn1.pic ", de hamar kiderült, hogy ismeretlen (értsd: már nem használt) fájlformátumokról van szó, amelyek megnyitásához a múzeum nem rendelkezett megfelelő programmal. Félő volt, hogy az adatok visszaállítására, kinyerésére tett kísérletek esetleg kárt tehetnek a fájlokban, így a Carnegie Mellon University Computer Club retrocomputing szakértőinek segítségét kérték a művészettörténeti szempontból példátlan, ámde annál kényesebb feladathoz. (Ezen az egyetemen tanult maga Warhol is művészetet.) Aki a projekt részletes műszaki hátterére kíváncsi, a 15 oldalas "Amiga riportot" letöltheti innen pdf formátumban. Közreműködött még az "atipikus" művészetkutatással foglalkozó Frank-Ratchye STUDIO és az egész kutatást filmre rögzítő Hillman Photography Initiative is.
A példátlan tudományos-művészeti összefogás eredményeként 28 eddig ismeretlen, Warhol összetéveszthetetlen stílusjegyeit magán hordozó digitális képet sikerült reprodukálniuk - köztük Warhol legismertebb témái, a Campbell leveses konzerv, a Boticelli Vénusz, és a művész önarcképe - , amelyekből legalább tizenegyen az amerikai képzőművész aláírása is szerepel. Ezek közül a cikkünkben szereplő három képet mutatták be most a sajtónak.
Cory Arcangel (középen) valamint Michael Dille (balra) és Keith A. Bare (jobbra)
retrocomputing szakértők
Forrás: Hillman Photography Initiative, Carnegie Museum of Art.
Warhol jelen volt az Amiga 1000, a világ első multimédia számítógépének megszületésénél (bemutatásánál) 1985-ben: a New York-i Lincoln központban több százan figyelték, amint a művész a Graphicraft programmal valós időben lerajzolta a Blondie együttes énekesét, Debbie Harry-t. Az erről készült lenti filmet látta Arcangel a youtube-on, ami az egész projekt ötletét adta, azaz, hogy a múzeumban őrzött hardvereket átnézzék.
Warhol imádta és haláláig használta is az Amigát, s arra a kérdésre, hogy miért szeret az Amigán alkotni, azt nyilatkozta: “I like it because it looks like my work.” ("Azért szeretem, mert úgy néz ki, mint az én munkám.") A lenti képen az a Commodore Amiga felszerelés látható, amelyet Warhol használt 1985-86 során. (Fotó az Andy Warhol Múzeum jóvoltából.)
További részlet az 1986-os interjúból:
- Hogyan állítanád ki ezt a munkát? Hogyan mutatnád meg a nagyközönségnek, amit az Amigán készítesz?
- Hát kinyomtathatnánk. Ha lenne itt egy nyomtató, egyszerűen csak kinyomtatnám.
- A nyomtatott példányokat vagy inkább magát a lemezt terjesztenéd?
- Hát, ha lenne itt egy nyomtatónk...[kinyomtatnám] és aláírnám. De majd ha esetleg a nyomtatók nagyobbak lesznek...[..] na az igazán nagyszerű lenne.
Ezt azonban Warhol már nem érte meg. 1987. február 22-én egy rutinműtét utáni lábadozás során szívroham következtében, álmában elhunyt.
(Az interjúról fordítás a scene.hu-n.)
A projektről szóló dokumentumfilmet ( "Trapped: Andy Warhol’s Amiga Experiments") először a Carnegie Library Lecture Hall-ban mutatják be 2014. május 10-én, de május 12-én már online elérhető lesz a NowSeeThis oldalon. A disrupton is be fogunk róla számolni, így ha biztosan nem akar lemaradni, ne felejtse el lájkolni oldalunkat!
//Posztajánló: Minden kezdet nehéz, avagy amikor Warholt elutasította a MOMA és egy újdonság, Kurt Vonnegut kiadatlan rajzai
Képek az Andy Warhol Múzeum jóvoltából
1 Andy Warhol, Campbell’s, 1985, ©The Andy Warhol Foundation for the Visuals Arts, Inc.
2 Andy Warhol, Andy2, 1985, ©The Andy Warhol Foundation for the Visuals Arts, Inc.
3 Andy Warhol, Venus, 1985, ©The Andy Warhol Foundation for the Visuals Arts, Inc.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.