Így dobol egy cyborg
Jason Barnes számára nem volt kérdés, hogy folytatja-e a dobolást a jobb karja elvesztése után. A magát viccesen ritmikus cyborgnak nevező férfi különleges bionikus művégtagjával hamarosan a közönség előtt is bemutatkozik.
Talán Rick Allen, a Def Leppard dobosa volt számára a példakép, aki 1984-ben egy autóbalesetben elveszítette bal karját, de ez nem akadályozta meg abban, hogy két évvel később közreműködjön a banda negyedik stúdióalbumán és fesztiválokon lépjen fel velük. Számára akkor a Simmons dobgyártó készített egy testre szabott készletet, és a sok gyakorlás során tökéjre fejlesztette jobb kéz-bal láb játékát, így gyakorlatilag észrevehetetlenné tette a különbséget közte, és a kétkezes dobosok között. (Dobklinika)
Ugorjunk az időben 30 évet, és a technológiai változásoknak köszönhetően Barnes már nem a dobpadok átrendezésének, hanem a modern művégtagoknak köszönheti, hogy nem kellett feladnia zenész álmait azután, hogy egy áramütés következtében elveszítette jobb karját. Először maga épített egy rugós kart, amivel folytathatta a dobolást, és csak miután beiratkozott az Atlanta Institute of Music and Media zeneművészeti főiskolára találkozott Gil Weinberg professzorral, aki rögtön tudta, hogy ennél sokkal jobb megoldások is léteznek már.
Weinberg korábban "önálló" robotkarokat tervezett és épített, így ezt a tapasztalatát felhasználva készítette el azt a bionikus végtagot, amivel Barnes magabiztosan tud dobolni. Olyannyira, hogy nemsokára koncerten is bemutatja a tudását. A végtag két dobverőben végződik. Az egyiket Barnes ép izmainak elektromos aktivitása segítségével maga vezérli, a másik viszont egy programozható ütő.
Nézze meg gép és ember precíz együttműködését!
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.