Az UNICEF legóval segíthetné a rászorulókat
A legó inspirálta azokat a különleges üreges téglákat, amelyeket a tervezők az UNICEF-nek szántak, és először étel és tiszta víz osztására használnának, majd nehezékkel megtöltve ideiglenes házakat építenének belőlük.
A segélyszolgálatok legfontosabb prioritásai közé tartozik, hogy a természeti katasztrófák áldozatait a lehető legrövidebb időn belül élelmiszerhez, tiszta vízhez és menedékhez juttassák. Mindeközben rengeteg hulladék keletkezik, aminek a kezelése még több problémát okoz az infrastrukturálisan amúgy is megrongálódott területeken. A probléma kezelésére egy designer csapat újrafelhasználható LEGO-ihlette "téglát" fejlesztett ki, ami élelmiszer-tároló és építőanyag egyben.
Az okos kis téglát a Psychic Factory tervezte (a design alapján kifejezetten az UNICEF-re gondolva, de persze bármilyen segélyszervezet hasznosíthatná) és két tartályt rejtenek: az egyikbe tartós élelmiszert, a másikba vizet töltenek, mielőtt szétosztanák őket. Miután a különleges éthordók tartalmát elfogyasztották, a téglákat fel lehet tölteni homokkal, törmelékkel, földdel (bármivel, ami tömeget ad nekik) és mint az építőkockákat egymásra lehet őket helyezni és átmeneti építményeket (otthonokat, tárolókat) lehet belőlük felhúzni.
Gyakorlatilag tehát az élelmiszer csomagolásából épülnek fel a menedékek, így egy csapásra megoldódik az élelmiszer- és építőanyag ellátás, valamint a hulladékkezelés kérdése. És a legjobb az egészben? Ha egy helyszínen már normalizálódott a helyzet, a téglák összeszedhetők és egy újabb katasztrófa esetén máshol újra felhasználhatók.
A design nem új, már 2011-ben is ismert volt, de úgy tűnik a koncepció fázisából nehezen jutnak el a megvalósításig. Segítsen megfejteni, vajon mi lehet az oka? Milyen hátrányai vannak a legó koncepciónak, amelyek miatt eddig nem kerültek gyártásba a humanitárius téglák?
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.