Menő babasisakok
Ezekkel a sisakokkal a laposfejűség nehogy nem ciki, de kifejezetten menő.
Az Amerikai Gyermekgyógyász Akadémia 1992-es javaslatára a hirtelen csecsemőhalál szindróma (bölcsőhalál) kockázatának csökkentése érdekében egyre több szülő altatja a csecsemőket a hátukon, ezáltal viszont világszerte nőtt a laposfejűség eseteinek száma, azaz egyre több gyereknél figyelhető meg, hogy a koponya hátsó része a nyomástól ellaposodik. Ez egy esztétikai probléma, ami egy éven belül a legtöbb esetben magától korrigálódik: az aszimmetriák eltűnnek vagy enyhülnek, amint a gyermekek egyre több időt töltenek ülve és állva.
Az elváltozás azért lehetséges, mert az emberi koponyát alkotó csontok magzati korban egy bizonyos fokig még elmozdulnak, elcsúsznak egymáson, és még a születést követően is rugalmasak maradnak - egyéntől függően - néhány hétig vagy hónapig. Ez kulcsfontosságú szerepet játszik péládul abban, hogy a csecsemő könnyebben áthaladhasson a szülőcsatornán és ne károsodjon a újszülött agya az erőteljes nyomástól.
A fej formájának durvább alaki elváltozásának orvosi neve plagiocephalia (laposfejűség, ferdefejűség), ami azonban már szakorvosi ellátást igényel. A súlyosabb esetekben a kezelés koponya ortézis (sisak), ami segít a kicsiknek abban, hogy a koponyacsontok a helyükre kerüljenek. Az ilyen - első ránézésre valóban ijesztő, otromba - sisakot viselő gyerekeket viszont gyakran megbámulják az utcán és nyilvános helyeken. Így járt Paula Strawn egyik barátja is, aki elpanaszolta a művésznek, hogy a kisbabáját milyen furcsa szemmel nézik az emberek. Ekkor jött az ötlet: fessenek menő dizájnt a kis kobakformálókra!
Paula azóta mintegy 1300 sisakot és kisbabát "menősített" a világ minden tájáról, akiket ezek után valószínűleg már irigységből néznek meg az emberek. A sisakok - mérettől és a szülők által megtervezett vagy kiválasztott - dizájntól függően 4-7 óra alatt készülnek el.
Az olyan humoros feliratok, mint "Under construction", "Fixin' my flat", "Fixin' my melon" vagy éppen "Tightening my bolts" még inkább édesebbé teszik a piciket. A projekt egy újabb jó példa arra, hogy a humor és a művészet a legnehezebb időszakokon is átsegíti a gyerekeket és a szülőket.
// Ajánljuk a témában a Reményt adó művészet című posztunkat egy művészről, aki átjárót nyitott a fantáziavilágba súlyosan és tartósan beteg gyerekeknek.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.